INDIVIDUALNE EDUKACIJE TIJEKOM LJETA
16. srpnja 2023.REVOLVING KREDITNE LINIJE (RCF) – ŠTO MOŽETE NAPRAVITI SADA KADA REFINANCIRANJE POSTAJE SVE VEĆI PROBLEM
21. srpnja 2023.Nemam ništa protiv turizma. Naprotiv, dok sam radio u HBOR-u, podržao sam financiranje brojnih turističkih projekata – bilo je tu hotela različite kategorizacije, kampova, vila za odmor i specifičnih djelatnosti koje upotpunjuju turističku ponudu neke destinacije.
No problem postaje kada značajan dio države ovisi o tako rizičnoj industriji.
Evo zašto je turizam rizična industrija:
Rizici potražnje:
1) Visoka cikličnost potražnje – u vrijeme recesije potrošači smanjuju diskrecijsku potrošnju
2) Izrazita sezonalnost – bilo kakav poremećaj tijekom peak sezone (7. i 8. mj.) može imati dramatičan efekt
Eksterni rizici:
3) Klimatske promjene
4) Nedostatak radne snage
Financijski rizici:
5) Kapitalno-intenzivna industrija
Vezano na 5), investicije u turizmu u pravilu zahtijevaju visoku razinu kapitala i financijske konstrukcije često uključuju visok udio duga. To automatski stvara pritisak na cash flow.
Iako su profitne marže (prvenstveno EBITDA) visoke, to itekako može zavarati, jer su potrebna visoka kapitalna ulaganja u održavanje kvalitete infrastrukture, što smanjuje raspoloživi cash flow za vraćanje kredita. (a znamo da EBITDA predstavlja bulls**t earnings – C. Munger ????)
A kada je u strukturi financiranja visok udio duga, onda i kamatno opterećenje može biti značajno, posebice sada u uvjetima porasta kamatnih stopa.
O rokovima povrata investicije u turizmu je puno toga već napisano, i svatko tko se bavi turizmom zna koliko je puno vremena potrebno da se investicija vrati.
Što mislite zašto je HBOR nudio kredite u turizmu na 17 godina?
Većina projekata ne bi bila bankabilna s kraćim rokovima otplate. Komercijalne banke često nemaju tako duge rokove otplate pa pribjegavaju financiranju npr. na 7-10 godina, ali uz balloon ratu od x%, što znači da se očekuje refinanciranje balloon rate prije dospijeća i da se ista „raspegla“ na dodatnih x godina. A to opet znači da povrat investicije realno ne može biti 7-10 godina. I onda vidim investicijske studije s rokom povrata ulaganja u hotel 4* od 6-7 godina…
________
Zadnjih 10-ak godina živimo u svojevrsnom turističkom bubbleu – broj turista nakon krize 2008/09 kontinuirano raste, imali smo eru jeftinog novca, čak ni korona nije napravila dramatičnu štetu jer su EU fondovi, država i banke raznim mjerama spašavali sektor (i svoja ulaganja naravno).
No ovaj put tih mehanizama vjerojatno neće biti na raspolaganju i sljedeća recesija, kad god da dođe (a doći će) će možda i prirodno profiltrirati dobre od loših.
Svakako treba računati na porast broja turističkih kompanija u problemima, što već dugo nismo vidjeli.