U praksi se profitabilnost kupaca procjenjuje tako da se za svakog kupca, ili barem za one koji najznačajnije doprinose prihodu poduzeća, izrađuje račun dobiti i gubitka (eng. customer profit and loss account, njem. Kundenergebnisrechnung). Da bi se isti mogao kvalitetno napraviti, poduzeće treba imati ustrojenu funkciju kontrolinga s odgovarajućom softverskom podrškom kako bi se došlo do svih potrebnih podataka.
Zbog čega je važno računati profitabilnost kupaca?
Važnost poznavanja koliko nam je koji kupac profitabilan je višestruka, a prema renomiranoj konzultantskoj kući Controller Akademie iz Münchena, evo najvažnijih razloga (lista nije iscrpna):
Kako se računa profitabilnost kupaca?
Slika niže prikazuje predloženi izračun profitabilnosti kupaca, a koliko razina kontribucijske marže će poduzeće koristiti u svom izračunu ovisi o važnosti pojedinih elemenata i mogućnosti dobivanja kvalitetnih podataka iz vlastitih sustava i alata.
Ovdje je važno istaknuti da kvalitetno ustrojen kontroling s adekvatnim alatima u pravilu može odgovoriti zahtjevima za izračun kontribucijske marže sve do VI. razine. Međutim, jedan važan faktor je vrlo rijetko u praksi adekvatno pokriven od strane kontrolinga, a to su troškovi kreditnog rizika po kupcu.
Zašto je važno u izračun profitabilnosti kupaca uključiti i implicirane troškove kreditnog rizika?
Važnost uključivanja troškova rizika je najbolje prikazati na jednostavnom primjeru. Pretpostavimo da imate samo dva kupca, kupca X i kupca Y. S oba kupca realizirate godišnji promet od 1.000 i ostvarujete kontribucijsku maržu VI od 100. Dakle, kontribucijska marža VI postotno iznosi 10%. Oba kupca imaju iste uvjete plaćanja – na odgodu do 60 dana. Međutim, ako kupac X ima kreditni rejting BB koji nosi vjerojatnost defaulta od 2%, a kupac Y ima rejting B- koji nosi vjerojatnost defaulta 10%, može li se tvrditi da su oba kupca jednako profitabilna? Ako promatramo povijesne rezultate možemo zaključiti da su oba kupca generirali istu maržu u apsolutnom i relativnom iznosu, međutim ako ste vi cijelo vrijeme bili izloženi pet puta većem riziku kod kupca Y, morali ste u tom periodu na neki način „rezervirati“ više vašeg kapitala za slučaj defaulta kupca Y, nego za default kupca X. Isto tako, omjer rizika i povrata (risk / return ratio) nikako nije isti kod kupca X i kod kupca Y te bi veći rizik trebao nositi i veći povrat. Isto tako, kada biste imali ograničene kapacitete i mogli prodati svoje proizvode / usluge samo jednom od ta dva kupca, kojeg kupca biste odabrali? Vjerojatno biste odabrali kupca X, tj. onog koji nosi manji rizik, zar ne?
Zaključak
Kako vam CreditAnalyst.eu može pomoći kod analize profitabilnosti kupaca?
CreditAnalyst.eu vam svojim kreditnim analizama pomaže:
Izradu kreditne analize (risk opinion) bilo kojeg hrvatskog poduzeća garantiramo u roku od tri dana, a internacionalnog poduzeća u roku 3 do 5 dana, ovisno o stupnju kompleksnosti i dostupnim informacijama.
Osim što izrađujemo kreditne analize kupca po narudžbi, iskoristite i naš trenutni portfelj poduzeća koje redovno pratimo:
Za sva pitanja oko kreditnih analiza pojedinih poduzeća, kontaktirajte nas na mario@creditanalyst.eu, putem kontakt forme na https://creditanalyst.eu/kontakt/ ili putem telefona na +385 98 920 17 13.