Od početka godine pa do danas je u blokadi barem jedan dan bilo 69 poduzeća s prihodom većim od HRK 30m. Na grafu niže je prikazana sektorska struktura, a evo i nekih detalja po sektorima:
Construction
– Uglavnom homebuilderi i developeri, malo je bilo čistih izvođača radova
Business and consumer services
– Šarolik profil poduzeća, ali dominiraju nišni wholesaleri i car leasing kompanije
Consumer goods
– Čak 3 pivara (!), objašnjivo njihovim slabim business risk profilom na izrazito kompetitivnom tržištu
Capital goods
– 3 brodogradilišta dominiraju
Retail
– 2 auto retailera + 2 retailera s lošim business risk profilom
Transport and logistics
– 2 brodara i 2 cestovna prijevoznika
Energy and utilities
– 3 energy tradera
Other
– 3 real estate kompanije, 3 turističke, 3 proizvođača građevinskih materijala
Po imenima su najzvučniji Brodosplit / DIV Grupa, PPC Buzet (dio Cimos grupe), Varteks, Sportina, 3. maj, Zagreb montaža, Zagrebgradnja, Jadroplov…
Je li gornja struktura nagovještaj krize?
Ova struktura zapravo odgovara strukturi defaulta u dobrim vremenima, kada se u problemima uglavnom nađu poduzeća sa slabim business risk profilom u često izrazito kompetitivnom sektoru ili oni koji posluju u cikličkim sektorima pa su prvi na udaru kod većih poremećaja kojih od početka godine nije nedostajalo. Simptomatično je upravo to što su na listi 3 energy tradera i real estate developeri.
Razlog za ovako relativno mali broj blokiranih većih poduzeća u ovom periodu je taj što je helikoptersko bacanje novca još iz vremena pandemije privremeno odgodio neizbježno. Za očekivati je da će se pogoršanjem makroekonomske situacije, uz značajno smanjen manevarski prostor vlada i centralnih banaka, broj blokiranih s vremenom povećati i proširiti na ona poduzeća s nešto jačim business risk profilom ali slabim financial risk profilom te na ona koja su do sada raznim mjerama umjetno održavana na životu.
Što vi po ovom pitanju možete napraviti i kako se zaštititi od nenaplativih potraživanja?
Drugi korak je vremenski i analitički najzahtjevniji te ako nemate adekvatne resurse potrebne za adekvatnu analizu, javite se mailom na mario@creditanalyst.eu i naći ćemo rješenje!