[EDUKACIJA] 12.12.2023. – CASH FLOW ANALIZA
27. studenoga 2023.RADNI KAPITAL NIJE LIKVIDNOST!
2. prosinca 2023.Koji su najveći rizici u poslovanju ljekarni?
Na što ljekarne trebaju obratiti posebnu pozornost u poslovanju?
Što ljekarne mogu danas napraviti da bi im budućnost bila mirnija i sigurnija?
Upravo ovim pitanjima bavili smo se prošli petak na udruženju ljekarni Cropharma. Veliko hvala Igoru Milak na vrhunskoj organizaciji i predstavnicima svih članica udruženja na konstruktivnom dijalogu!
Evo i odgovora na gornja pitanja:
1) U kontekstu nedavnog bankrota američkog lanca ljekarni Rite Aid, rejting agencija Moody’s je izdvojila sljedeće ključne rizike u poslovanju ljekarni:
- Potreba postizanja ekonomije obujma kako bi se pokrili visoki fiksni troškovi poslovanja
- Rizici povezani s naplatom za lijekove na recept što se nepovoljno odražava na profitabilnost i likvidnost
- Rastući broj online ljekarni što omogućava kupcima lakšu usporedbu cijena
- Makroekonomska nesigurnost koja ograničava koliko kupci troše u maloprodaji
- Visoka cijena rada u uvjetima ograničene ponude
Promatrajući cijeli pharma value chain, ljekarne bi trebale biti jedan od stabilnijih dijelova tog lanca. Međutim, neredovito plaćanje lijekova od strane države predstavlja značajan destabilizacijski faktor, što nepovoljno utječe na profitabilnost i likvidnost ljekarni. Također, nepovoljno utječe na kreditne rejtinge ljekarni, što im otežava pristup kapitalu.
2) U operativnom dijelu poslovanja, ljekarne trebaju obratiti posebnu pažnju na profitabilnost i, još važnije – cash flow. Cash flow je ključ uspješnog i održivog poslovanja svakog poduzeća, a pogotovo ljekarni u kontekstu velikih fluktuacija u radnom kapitalu.
Upravljanje radnim kapitalom – optimizacija zaliha, upravljanje naplatom potraživanja i balansiranje s plaćanjem dobavljačima a da se ne preuzme veliki rizik je osnova za zdrav cash flow i održivu likvidnost.
3) Na uzorku ljekarni se pokazalo kako je u posljednje 4 godine izgubljen gotovo 1 p.p. na FFO marži! A kad uzmemo u obzir da je prosječna FFO marža bila 7% i pala na 6%…Iz nje treba financirati ulaganja u radni kapital, kapitalna ulaganja, dobit vlasnicima i vratiti kredite…Ne ostaje baš puno, zar ne?
Istovremeno, naplata potraživanja je sve dulja a udio nisko likvidnih ljekarni raste…
S obzirom na razvoj događaja u domaćem zdravstvu, hoće li veledrogerije, same pritisnute neplaćanjima od strane države, jače pritisnuti i ljekarne u kontekstu brže naplate? Kako bi se to odrazilo na likvidnost ljekarni?
Na sve odgovor ljekarne mogu dobiti kroz financijsko planiranje.
Pritom mislim na planiranje cash flowa na kraći rok te strateško financijsko planiranje na srednji rok.
Izostanak financijskog planiranja je jedan od top 10 razloga zašto biznisi propadaju, i isti je utvrđen kao jedan od problema na druženju prošli petak.
Idemo planirati!
________
CreditAnalyst(.eu) Credit Risk Management • Investicijske studije i odnosi s bankama • Financijsko planiranje