EBITDA vs FCF – sličnosti i razlike
18. kolovoza 2023.Često zaboravljen, ali iznimno važan efekt rasta kamatnih stopa + ključne posljedice
21. kolovoza 2023.Analitički cash flow može imati više razina i Free Cash Flow (FCF) u većini slučajeva daje najbolji uvid u sposobnost poduzeća da generira cash flow.
FCF, isto kao i EBITDA, nije definiran računovodstvenim standardima, već se radi o analitičkoj izvedenici u kontekstu analize cash flowa poduzeća.
No važno je znati da postoji značajna razlika u poimanju FCF-a kod valuacija poduzeća u odnosu na credit risk / bonitetne analize.
Iako će se koristiti isti termin – FCF – neće se raditi o istoj stvari.
1) FCF kod valuacija
Cilj FCF-a kod valuacija je utvrditi koliko cash flowa poduzeće generira investitorima, bilo da se radi o vlasnicima ili kreditorima, i neovisno o strukturi izvora financiranja.
Uobičajena (pojednostavljena) formula glasi:
FCF = Operativni cash flow – Capex (+ kamate ako su uključene u operativni cash flow)
2) FCF kod credit risk / bonitetnih analiza
Cilj FCF-a kod credit risk / bonitetnih analiza je utvrditi koliko cash flowa poduzeće generira za povrat duga kreditorima.
Uobičajena (pojednostavljena) formula glasi:
FCF = Operativni cash flow (uključuje trošak kamata) – Capex – Dividende – Share buybacks
Kreditori polaze od pretpostavki:
A) Kamate su esencijalan izdatak koji ima prioritet u plaćanju pa su kamate vrlo visoko u strukturi cash flow reporta. Osim toga, smatra ih se operativnim izdatkom.
B) Većina poduzeća (pogotovo listana na burzama) će preferirati isplate dioničarima u vidu dividendi i share buybackova u odnosu na kreditore. U praksi se to dokazalo bezbroj puta, a i dividende / dobit se često isplaćuju u prvoj polovici godine, često prije dospijeća većine glavnice u toj godini.
Pristup kreditora je konzervativniji, iako se kod dividendi i share buybackova radi o diskrecijskim izdacima.
Kao i uvijek, tako brojke treba staviti u kontekst pa i kontinuirano negativan FCF nema nužno negativne posljedice. Najbolji primjer je HT.
________
CreditAnalyst(.eu) – Bonitetne analize • Investicijske studije i odnosi s bankama • Financijsko planiranje