KAKO DRŽATI LIKVIDNOST POD KONTROLOM UZ KREDITNE LIMITE KUPCIMA
9. ožujka 2024.KAKO JE DOMAĆA KOMPANIJA NAPUHALA EBITDA-U ZA ČAK 70% (!)
13. ožujka 2024.Biste li radije plaćali više kamatu na kredit i imali veću slobodu u upravljanju svojim poduzećem ili biste plaćali nižu kamatu i imali manje slobode u upravljanju?
U praksi vidim da se preveliki fokus stavlja na najnižu kamatu. Logično se voditi time da troškovi trebaju biti što niži, no neki troškovi su skriveni i ne vide se u P&L-u na način kao trošak kamata.
Evo nekoliko aktualnih primjera iz prakse klijenata koji su se svojedobno previše fokusirali na najnižu kamatnu stopu i zanemarili cijenu cijelog paketa:
- Klijent ne može isplatiti dobit jer banka ne dozvoljava, iako 1) klijent posluje u stabilnoj industriji, 2) svi su financijski pokazatelji u redu i 3) projekcije poslovanja ukazuju da problema ne bi trebalo biti
- Klijent se spori s bankom jer banka smatra da nedostaje kolaterala i da klijent treba dati dodatan kolateral, s čime se klijent ne slaže jer nije definirano kako se izračunava pokriće
- Klijent se spori s bankom oko formule za izračun financijskog covenanta, u kojoj različito tumače definiciju brojnika
- Banka klijenta traži izračun financijskog covenanta usred godine, iako klijent ima samo nerevidirana izvješća i sezonalan biznis. Osim toga, nije jasno ni za koji period bi se trebao odnositi izračun, YTD ili posljednjih 12 mjeseci
- Klijentovom povezanom društvu (sudužnik) onemogućen razvoj zbog zabrane dodatnog zaduživanja, iako je sudužnik 10 puta veće društvo od dužnika, a banka ne popušta u svom stavu (btw dužnik i sudužnik zdravo posluju)
Ovi primjeri gore prikazuju kako je cijena kredita puno više od samog troška kamata i naknada.
Tijekom procesa traženja kredita se preveliki fokus stavlja na poslovni plan i njegovo odobrenje. No ugovor o kreditu najvažniji dio odnosa s bankom.
Tako mnogi savjetnici obećavaju pronalazak najbolje ponude s najnižom kamatom i izradu poslovnog plana koji će banke odobriti. A ono što slijedi nakon toga je ključan dio koji definira vaš odnos s bankom za narednih X godina, i tu mnogi budu prepušteni sami sebi.
U ugovorima o kreditu je zato jako važno ispravno definirati sve klauzule vezane uz:
- isplatu dobiti
- dodatno zaduživanje
- kolaterale (pokrivenost, vrsta…)
- raspolaganje imovinom
- financijske covenante (definicije, razine, manevarski prostor, frekvencija testiranja…)
- definiciju defaulta
I još štošta…
Cilj je smanjiti mogućnost donošenja jednostranih odluka i propisati objektivne kriterije čijim se ispunjenjem ne ostavlja prostor za drugačije tumačenje.
Također, često pregovori zapnu oko gore navedenih klauzula, no rješenje je često na pola puta i gotovo uvijek se rješenje da strukturirati na način prihvatljiv i banci i tražitelju kredita.
________
Pitanje iz naslova zapravo ne bi smjelo sadržavati riječ ILI, već I.
To što nešto nije uključeno u kamatu, ne znači da nema svoju cijenu.
________
CreditAnalyst(.eu) – Improving your company’s cash flow.
Credit Risk Management • Fractional CFO • Debt Advisory