Promjena vlasništva poduzeća može značajno utjecati na odnose poduzeća s bankama, jer banke neće svaku promjenu vlasništva gledati pozitivno.
Ukratko – banke žele moći reagirati u slučaju da im se novi vlasnik ne sviđa.
I zbog toga je Change-of-control klauzula uobičajena u ugovorima o kreditu.
Što banka tom klauzulom konkretno želi postići?
1) Biti u complianceu s važećim zakonima i regulativom
Npr., poduzeće preuzme oligarh koji je na međunarodnoj listi sankcija. Banka se želi zaštititi od takvih situacija, jer ne želi ili ne smije surađivati s takvim osobama. Da ne bi sama došla pod povećalo regulatora i riskirala penale, mora se moći zaštititi. Osim toga, radi se i o reputaciji.
2) Minimizirati kreditni rizik
Promjena vlasništva sa sobom često donese i promjenu u kulturi poduzeća – načinu komunikacije, financijskim politikama, strategiji zaduživanja, itd. Sve to utječe na sposobnost poduzeća da podmiruje kreditne obveze. Banka želi biti sigurna da s novim vlasnikom situacija neće biti lošija.
Kako funkcionira klauzula?
Može li se s bankama ispregovarati veća fleksibilnost klauzule?
Može.
Evo nekoliko primjera kompleksnih situacija vezanih za aktivaciju klauzule koje sam imao u svom radu:
Pregovori nisu bili lagani i rješenje na obostrano zadovoljstvo nije uvijek pronađeno.
I zato je važno kod potpisivanja ugovora voditi računa što se potpisuje kako bi kasnije bilo lakše pregovarati s bankom i kako bi se kvalitetnom definicijom klauzule unaprijed omogućila određena fleksibilnost.
Pomažem poduzećima osigurati najbolje uvjete financiranja kroz profesionalnu prezentaciju poslovanja bankama i savjetovanjem kod ugovora o kreditu.